Medal Stolema

 

Medal Stolema przyznawany jest przez Klub Studencki „Pomorania” od 1967 roku. Wśród wielu wyróżnień, odznaczeń i nagród przyznawanych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim cieszy się estymą i uznaniem. Studenci przyznają tę nagrodę osobom lub grupie osób, instytucjom, związkom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pomnożenia lub spopularyzowania dorobku i osiągnięć kultury Kaszub i Pomorza.

Uroczystość wręczania Medali odbywa się tradycyjnie w Ratuszu Starego Miasta Gdańska. Kandydatów do nagrody może zgłaszać każdy, o wyborze zaś decyduje Kapituła Medalu Stolema złożona z członków Klubu.


W 2012 roku Klub Studencki POMORANIA zadecydował, że tegorocznym laureatem
Medalu Stolema zostaje:
  Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach oraz David Shulist z Kanady.
GRATULUJEMY !!!


Laureaci Medalu Stolema


1967

Aleksander Arendt, Konstanty Bączkowski, Jan Leon Łuka, Augustyn Necel, Edmund Puzdrowski, Leokadia i Jan Trepczykowie

1968

Jan Piepka, Bernard Sychta, Izabella Trojanowska

1969

Tadeusz Bolduan, Józef Bruski, Ryszard Kukier, Frido Metsk, Róża Ostrowska, Marian Kołodziej i Tadeusz Minc

1970

Gerard Labuda, Marian Mokwa, Otylia Szczukowska, Leon Roppel, Anna Ostrowska, Helena Knut i Władysława Wiśniewska

1971

Andrzej Bukowski, Franciszek Fenikowski, Henryk Jabłoński, zespół "Kaszuby" z Kartuz

1972

Stanisław Gierszewski, Wojciech Kiedrowski, Alojzy Nagel

1973

Konrad Ciechanowski, Stefania Liszkowska-Skurowa, Ferdinand Neureiter, Julian Rydzkowski Stanisław Wysiecki i Jerzy Piankowski, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytowskiej

1974

Bolesław Fac, Zofia Janukowicz- Pobłocka, Anna Łajming, Wawrzyniec Samp

1975

Anna Jachnina, Stanisław Pestka, Zdzisław Stieber

1976

Franciszek Mamuszka, Stanisław Okoń, Aleś Trojanowski, Fabryka Porcelany Stołowej "Lubiana"

1977

Aleksander Labuda, Izajasz Rzepa, Aleksander Tomaczkowski

1978

Lech Bądkowski, Józef Borzyszkowski, Towarzystwo Naukowe w Toruniu

1979

Hanna Popowska-Taborska, Roman Klim

1980

Edmund Kamiński, Kazimierz Ostrowski, Franciszek Treder

1981

----------------------------------------------------------------------------------------

1982

Józef Ceynowa, Władysław Kirstein, Feliks Marszałkowski, Paweł Szefka, Zespół Aktorsko-Teatralny "Szopki" z Lęborka

1983

Jan Drzeżdżon, Edward Breza i Jerzy Treder, Friedhelm Hinze

1984

Leonard Brzeziński, Maria Kowalewska, Romuald Łukowicz

1985

Jerzy Samp, Roman Wapiński, Günter Grass

1986

Władysław Odyniec

1987

Marian Biskup, Krystyna Szalaśna, Zespół Folklorystyczny "Hopowianie"

1988

Eugeniusz Gołąbk, ks. Antoni Pepliński, Jan Właśniewski, Kaszubski Zespół Regionalny "Koleczkowianie"

1989

Elżbieta Zawacka, ks. Franciszek Grucza, Zespół "Tuchlińskie Skrzaty"

1990

ks. Marian Miotk, Jerzy Knyba

1991

Marek Latoszek z zespołem socjologów, Stanisław Janke

1992

Zespól Pieśni i Tańca "Sierakowice", Tadeusz Glainert, ks. Bogusław Głodowski

1993

ks. dr Jan Perszon, Genowefa Pałubicka, Jerzy Stachurski, zespół "Modraki" z Parchowa i "Modraczki" z Nakli

1994

Zygmunt Szultka, Witold Bobrowski, Konrad i Andrzej Kobielowie

1995

ks. Kazimierz Raepke i ks. Henryk Mross

1996

Wanda Kiedrowska, Józef Chełmowski, Marek Byczkowski

1997

Felicja Baska-Borzyszkowska, ks. Jan Walkusz, Franciszek Kwidziński, Edward Rymar, Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krëbane" z Brus

1998

ks. Władysław Szulist, Brunon Cirocki, Schola Cantorum Gedanensis

1999

Inga Mach, Eugeniusz Pryczkowski, Anna i Janusz Żurakowscy

2000

Marian Selin, Edmund Szczesiak

2001

arcybiskup Ks. Tadeusz Goclowski, Janusz Kowalski

2002

Jerzy Dąbrowa Januszewski, Danuta Pioch

2003

zespół "Bazuny" z Żukowa, Cezary Obracht - Prondzyński (nie przyjął Medalu)

2004

Jowita Kęcińska, Janusz Kutta

2005

Tadeusz Linkner, Teresa Hoppe, Stanisław Geppert

2006

Witosława Frankowska, Duszan Paździerski, Donald Tusk

 

2007

Tomasz Fopke

2008 Klub Studentów "Jutrzniô"
2009 Ida Czaja, Roman Drzeżdżon
2010 o. Adam Sikora, Zbigniew Jankowski
2011 Danuta Stenka, prof. Andrzej Gąsiorowski
2012 Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach, David Shulist